Azt már írtam, hogy Afganisztánban rengeteg a közlekedési baleset, de nagyon sok az olyan sérülés is, ami útszéli robbantások, tűzharcok miatt történik. Sőt, mivel boldog, boldogtalan fegyvert hord, gyakran előfordul, hogy véletlenül sül el a ravasz, gyakran gyerekek kezében.
Ez csak néhány példa arra, miért lennének rendkívül fontosak a mentőautók az országban. Csakhogy alig van belőlük, azok sem felszereltek. Ezért a fejlesztésben résztvevő államok jó esetben figyelembe veszik az igényeket: a Magyar Baptista Szeretetszolgálat saját és a magyar állami forrásokból (amelyet segélyezésre különítettek el) három mentőautót adományozott a helyieknek. Ezeket tavaly vitték ki az országba, idén pedig külön tréninget tartottak afgán kórházi dolgozóknak, hogy minél többen tudják használni a modern műszereket, és közben elsősegélynyújtást is oktattak.
Mert hogy Afganisztánban mindenből kevés van: képzett emberekből pláne. Főleg vidéken katasztrofális a helyzet, itt szinte egyáltalán nem találni orvost, mert a veszélyes körülmények miatt a legtöbben a fővárosba mennek dolgozni, vagy külföldre, ha tehetik. Ezért van olyan régió, ahol 300 ezer emberre jut egy orvos. Így már nem is olyan meglepő, hogy 44 év (!!!) a várható élettartam, és minden ötvenedik nő meghal a szüléskor...
hát ezért jelent sokat a segítség, még egyetlen mentőautó is életek százait mentheti meg akár egyetlen év alatt. Úgyhogy belepillantottunk ebbe az oktatásba: